Współcześni
Poniżej niektóre tylko informacje zebrane z serwisów internetowych: Książki telefoniczne miast Polski zawierają następujące liczby numerów należących do osób o nazwisku Frankiewicz:
 
Bełchatów    3
Bogatynia    5
Bydgoszcz    7
Chełmno    4
Chełmża    2
Chodzież    2
Częstochowa    5
Dębica    4
Dębno    4
Elbląg    2
Gdańsk    11
Gdynia    17
Głogów Młp.    3
Głuchołazy    3
Gniezno    6
Gorzów Wlkp.    4
Grudziądz    13
Iława    3
Iłża    4
Jarocin    3
Jarosław    5
Jasło    7
Jelenia Góra    5
Jędrzejów    2
Kalisz    6
Katowice    5
Kędzierzyn-Koźle    2
Kętrzyn    3
Kielce    >20 *
Kolbuszowa    6
Koluszki    2
Kołobrzeg    2
Komorniki    2
Konin    10
Koszalin    5
Kościan    4
Kraków     42
Krosno    4
Kwidzyn    3
Lublin    12
Łęczyca    2
Łódź    >20 *
Malbork    4
Mielec    6
Międzyrzecz    2
Milicz    2
Nisko    2
Nowa Dęba    3
Nysa    5
Ostrowiec Święt.    8
Ostrów Wlkp.    9
Pabianice    9
Piotrków Tryb.    11
Płońsk    4
Pobiedziska    3
Poznań    >20 *
Prudnik    3
Przemyśl    8
Radom    2
Rumia    3
Rzeszów    3
Sanok    4
Sopot    3
Sosnowiec    9
Skarżysko-Kam.    2
Stalowa Wola    12
Starachowice    4
Starogard Gd.    3
Strzelce Opolskie    2
Swarzędz    4
Szczecin    10
Świebodzin    3
Świecie    6
Tarnobrzeg    2
Tczew    4
Tomaszów Maz.    8
Toruń    3
Trzebnica    3
Warszawa    40
Wieluń    2
Wrocław    20
Zgierz    6
Zgorzelec    7
Zielona Góra    2
*) Internetowe książki telefoniczne TPSA potrafią wyświetlić tylko 20 pozycji. Proszę osoby z tych miast
     o przysłanie informacji ile tych wpisów jest w książkach drukowanych.

Pojedyncze wpisy znajdują się w spisach następujących miast:
 
Biała
Białystok
Bolesławiec
Brzeg
Dynów
Głogów
Gniew
Jelenia Góra
Koło
Końskie
Kórnik
Książ Wielkopolski
Legnica
Leszno
Lidzbark
Łańcut
Łomża
Miejska Górka
Miłosław
Mrągowo
Myślenice
Mysłowice
Nowe
Nowe Miasto Lubaw.
Nowy Sącz
Oborniki
Olsztyn
Opoczno
Opole
Ostrołęka
Piła
Pleszew
Prabuty
Pruszcz Gdański
Rymanów
Sędziszow Młp.
Sieradz
Sława
Stęszew
Strzyżow
Środa Wlkp.
Warlubie
Włocławek
Wolsztyn
Wołów
Zelów

W powiecie jasielskim jest łącznie kilkanaście numerów.

Brak danych z byłych województw Słupskiego, Skierniewickiego, Lubelskiego (poza samym Lublinem), Bielsko-Podlaskiego, Chełmskiego i Zamojskiego ponieważ TPSA nie zdigitalizowała jescze ich książek. W pozostałych województwach sprawdzono wszystkie duże, większość średnich i niektóre małe miasta, starając się określić rejony gęściej zamieszkane przez osoby o nazwisku Frankiewicz. W 180 miastach nie znaleziono żadnego abonenta o tym nazwisku. Jednak oczywiście wiele małych miast nie zostało zbadanych, więc może się zdarzyć, że w którymś z nich znajduje się abonent, którego nie uwzględniono. Nie objęto też badaniem żadnych wsi, ze względu na małe ich nasycenie telefonami, a więc wyniki takich badań nie byłyby wiarygodne. W niektórych przypadkach liczba abonentów podawana przez książke internetową jest mniejsza od liczby abonentów w książce "papierowej". W takim przypadku zakładano błąd digitalizacji i przyjmowano wartość z książki drukowanej. Jeśli w książce telefonicznej Twojej miejscowości są abonenci o nazwisku Frankiewicz, a nie została ona uwzględniona w powyższych tabelach, proszę o przesłanie nam tej informacji, będziemy bardzo wdzięczni.


Mapa abonentów Telekomunikacji Polskiej o nazwisku Frankiewicz
na przełomie XX i XXI w.

Jak zbadać, skąd wywodzą się współczesne gałęzi Frankiewiczów? Jeżeli z powyższej mapy wymażemy punkty odpowiadajace miastom, do ktorych w XX, a w przypadku rejonu Łodzi już w XIX wieku migrowano za chlebem lub karierą, to skupiska pozostałych powinny pokazać rejony dawniejszych siedzib. Usuwamy więc wielkie miasta - Warszawę, Wrocław, Kraków, Kielce, Poznań, Szczecin, Gdańsk z Gdynią i przyległościami, Łódź z satelitami, główne miasta Górnego Sląska i Zagłębia oraz miasta COP-u (Centralny Okręg Przemysłowy): Radom, Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Ostrowiec Świętokrzyski itd. i otrzymujemy mapkę jak poniżej.

Widać na niej już wyraźnie cztery główne skupiska miejsc zamieszkania Frankiewiczów, które sugerują, że w tych czterech rejonach były dawne siedliska kilku linii rodziny. So to rejony:

Wynik ten jest bardzo podobny do wyniku analizy danych rozmieszczenia na obszarze kraju osób o nazwisku Frankiewicz w 1990 roku, uzyskanych ze spisu ludności, jaka została przedstawiona na stronie "Wprowadzenie". Świadczy to o poprawności wysuwanych wniosków.

Dane z przełomu XVIII i XIX w. z parafii z terenów Pomorza (patrz zakładka "Archiwa") potwierdzają, iż już wtedy mieszkało w Grudziądzu, Kwidzyniu i okolicy szereg rodzin Frankiewiczów. A więc musieli tam być co najmniej od początku XVIII wieku.


Grudziądz, Świecie i okolice

Dane w bazach genealogicznych z terenu Wielkopolski, które w tej chwili posiadamy, dokumentują zamieszkiwanie Frankiewiczów w Ostrowie Wlkp. i Komornikach dopiero w połowie XIX wieku. Otwarta więc jest kwestia, czy tamtejsze gałęzi były tam bardziej zasiedziałe, czy też była to migracja z któregoś z pozostałych siedlisk. Ale tradycja gałęzi, której przedstawiciele mieszkają dzisiaj w Szczecinie, mówi że ich kolebką są Sulmierzyce, a to miasto leży ok. 20 km w linii prostej od Ostrowia Wielkopolskiego. Może więc to właśnie miasto jest centrum wielkopolskiej linii Frankiewiczów? Analizę obrazu skupiska wielkopolskiego zaburza zbiór punktów rejonu Kościan-Leszno-Wolsztyn. Jednak prawdopodobnie zamieszkują tu rodziny nie związane z linią wielkopolską, tylko potomkowie gałęzi z Krzyżanowa, których przodek przybył tu po powstaniu styczniowym, uciekając do zaboru pruskiego przed władzami rosyjskimi.


Sulmierzyce, miasto koło Ostrowa Wielkopolskiego

O linii z okolic Piotrkowa i Tomaszowa wiemy na razie niewiele. Zanotowaliśmy jedynie rodzinną opowieść jednego z Frankiewiczów o przodku, który miał majątek w Krzyżanowie (jest Krzyżanów blisko na południe od Piotrkowa), który stracił po powstaniu styczniowym i został wywieziony na Sybir. Ale tu też inna ciekawostka - niezbyt daleko od Krzyżanowa, na południowy zachód, znajduje się siedziba sąsiedniej w stosunku do Woli Krzysztoporskiej gminy, wieś o nazwie Sulmierzyce, obecnie należąca do powiatu pajęczańskiego. Czy to nie ciekawe?


Krzyżanów, wieś w gminie Wola Krzysztoporska
powiat piotrkowski

Istnieje jednak też druga miejscowość o nazwie Krzyżanów, również w obecnym województwie łodzkim. Jest to wieś niedaleko Kutna i Piątku. Zastanawiające jest, że około 10 km od tego Krzyżanowa znajduje się wieś Balków, w której obecnie mieszkają 4 rodziny noszące nazwisko Frankiewicz.

Może się jednak okazać, że rodziny w Balkowie nie są w żaden sposób związane z pozostałymi Frankiewiczami. Otóż w pierwszych latach XIX w., po drugim zaborze, władze pruskie chcąc stworzyć pozory,  iż mają jakieś prawa do zagarniętych ziem, które nazwali Prusami Południowymi (Suedpreussen)  przeprowadziły falę zasiedlań kolonistów na terenach Wielkopolski i Mazowsza. W jej ramach w Balkowie została osiedlona 8-osobowa rodzina Petera Franzmanna z Bergen. Ta część Polski była jednak niedługo pod rządami niemieckimi. W 1806 roku weszła w skład Księstwa Warszawskiego, a po Kongresie Wiedeńskim w 1814 r. stała się częścią tzw. Kongresówki. Jeśli więc koloniści nie zdecydowali się szybko wrócić do Niemiec, jak to wielu z nich czyniło, to można przypuszczać, że w ciągu dwóch wieków jej potomkowie mogli się spolszczyć, tłumacząc również swoje nazwisko na polski jako Frankiewicz. Żródło informacji o osadnictwie - Altpreussische Geschlechterkunde 1802-1806 .

Dotychczas najbardziej jest udokumentowana linia sandomiersko-pogórska. Różne jej gałęzi mieszkały w Głogowie Młp., Kolbuszowej i Tarnobrzegu co najmniej od początku XVIII wieku, na co są dowody w księgach metrykalnych tamtejszych parafii.


Kolbuszowa i Werynia w Kotlinie Sandomierskiej
Oraz Głogów Małopolski

Na początku XVIII wieku mogła mieszkać pewna rodzina Frankiewiczów w Koszalinie, bo zanotowano tam urodziny Joanny Frankiewicz w 1830 roku. Jednak trudno na razie z tego jednego faktu wyciągać jakiekolwiek dalej idące wnioski, zwłaszcza że istniejących obecnie dwóch abonentów to za mało, aby przypuszczać dawne zasiedlenie, a o abonentach z niedalekiego Kołobrzegu wiadomo, że są związani z gałęzią ze Świecia.

Niestety metody zastosowanej powyżej, z oczywistych względów, nie możemy użyć do analizy mieszkańców obszarów, które po II wojnie światowej nie znalazły się w granicach Polski. Wiadomo nam jednak, że gałęzi Frankiewiczów zamieszkiwały na Litwie, Podolu, a byc może i w innych rejonach dawnej wschodniej Polski.

Wielu Frankiewiczów mieszka obecnie poza granicami Polski. Na przełomie wieku XIX i XX popłynęło do Ameryki kilkaset osób o tym nazwisku! Tak więc prawdopodobnie w Stanach Zjednoczonych jest ich obecnie najwięcej poza Polską. Wielu także mieszka w Niemczech i we Francji. W niektórych krajach jest ich mała liczba, np. w Brazylii.

W Niemczech według D-info z 1999 roku (książka telefoniczna na CD) było 99 abonentów o tym nazwisku.

White Pages USA raportuje 100+ abonentów o tym nazwisku. Zapewne jest ich znacznie więcej niż sto. Serwis The Ultimate People Finder znajduje 299 adresów o tym nazwisku w całych Stanach Zjednoczonych.

AOL White Pages podaje (2002 r.):

Austria     0
Belgia     0
Francja     22
Hiszpania     0
Kanada     0 ?
Luksemburg     0
Niemcy     103
Wielka Brytania     1
Włochy     0
USA     155
AOL E-mail Finder (2002) znajduje nastepujące liczby adresów (sa to wyłącznie adresy w dużych domenach - aol, compuserve, hotmail):
Argentyna     3
Brazylia     2
Francja     1
Kanada     18
Niemcy     4
USA     40
Wielka Brytania     1