Nazwisko Frankiewicz można obecnie spotkać w książkach telefonicznych większości dużych miast w Polsce i w szeregu mniejszych, w różnych regionach. Według danych uzyskanych ze spisu powszechnego w 1990 roku, było wtedy w Polsce 5050 osób o tym nazwisku. Nie jest obce również książkom telefonicznym w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Francji, a z pewnością znajdzie się też i w innych. (Frankiewicz is the 72,862nd most popular last name (surname) in the United States; frequency is 0.000%; percentile is 88.918 [SourceCBN]).Czy 5050 osób w Polsce to jest duzo, czy mało? Porównajmy - Kowalskich było wówczas 131940, Nowaków 220217, Malinowskich 43837, Pieniążków 3374. Nie jest to więc występowanie masowe, ale solidne, jak na przyzwoitą rodzinę przystało.
Rozkład według województw (zgodnie z ówczesnym podziałem administracyjnym) podaje "Słownik nazwisk współcześnie w Polsce używanych" Rymuta, oparty na danych ze spisu z roku 1990. Przedstawia się on tak, jak na rysunku:
Należy zwrócić uwagę, że nie ma województwa, w którym by nie zamieszkiwały osoby o nazwisku Frankiewicz, choć najniższe wartości sugerują zamieszkiwanie po jednej rodzinie w takich województwach jak Chełmskie (2 osoby) czy Łomżyńskie (4).
Jeśli tę mapę nieco zmodyfikujemy, uwypuklając obszary zamieszkałe przez ponad 100 osób o tym nazwisku na województwo, otrzymamy wyraźniejszy rozkład obszarów nasilonego zamieszkania osób o nazwisku Frankiewicz.
Oczywiście taka analiza nie jest zbyt dokładna, ponieważ uwzględniono w niej wyłącznie absolutne wartości liczby osób na województwo, nie uwzlędniając różnic w ich powierzchni czy liczbie ludności. Może mieć więc znaczenie wyłącznie pomocnicze. Z tego wynika również, że z pewnością na szczególną uwagę zasługują te obszary, na których liczba badanych osób jest na poziomie nieco niższym od maksymalnych, ale nie są na nich położone ogromne aglomeracje miejskie, będące szczególnie w ostatnim wieku celem migracji wielu osób z mniejszych ośrodków. A więc Bydgoskie i Toruńskie, Kaliskie, Piotrkowskie, Tarnobrzeskie, Zamojskie, Przemyskie i Krośnieńskie. Relatywnie duża liczba Frankiewiczów w województwie Jeleniogórskim sugeruje, że intensywny obszar zamieszkania Frankiewiczów na Pogórzu ciągnął się również dalej na wschód, za dzisiejszą granicę, z którego to regionu repatriantów skierowano po II wojnie światowej na Ziemie Zachodnie. Ten rozkład jest bardzo podobny do wyników próby znalezienia przypuszczalnych dawnych głównych siedzib podstawowych gałęzi Frankiewiczów (patrz strona "Współcześni"), przeprowadzonej na innej zasadzie i z użyciem innego źródła danych.
O pozycji nazwiska Frankiewicz świadczy również to, że nadano je głównym bohaterom filmu fabularnego "Zapomniana melodia", który został nakręcony w 1938 roku w wytwórni Omnia-Film. Frankiewicza - profesora w szkole dla dziewcząt grał Michał Znicz, a jego bratanka Stefana Frankiewicza Aleksander Żabczyński. Czyżby wzorcem był mój dziadek, profesor i dyrektor gimnazjów państwowych, kolejno w Gnieźnie, Chełmnie i Kamionce Strumiłowej? Raczej nie, bo nie prowadził szkół żeńskich. Ale znaczące jest skojarzenie nazwiska z ówczesną klasą średnią.
Czy wszyscy, którzy noszą to nazwisko są ze sobą jakoś spokrewnieni, czy też pochodzą z kilku różnych pni? Trudno na to w tej chwili odpowiedzieć, a może też już nigdy tego się nie dowiemy. Ale warto próbować. Może odnajdziemy powiązania choć niektórych gałęzi, zapomniane z powodu tempa życia XX wieku, nakazującego tylko przeć do przodu, nie oglądając się za siebie, lub rozerwane przez kataklizmy, jakie w tym wieku nawiedzały nasz kraj. Na tych stronach przedstawiamy informacje pochodzące od różnych gałęzi Frankiewiczów z nadzieją, że wspólnie, dokładając klocek do klocka, uda nam się ułożyć tą łamigłówkę, albo chociaż powiązać niektóre jej fragmenty.
Na odrębnych stronach przedstawiamy drzewa genealogiczne gałęzi, na których powiązania brak obecnie jakiegokolwiek dowodów. Jeśli istnieje poważne przypuszczenie związku jakis gałęzi, a brak tylko jednoznacznego dowodu, prezentujemy te gałęzi na jednej stronie w odrębnych tabelach. W niektórych tabelach oznaczone są już linki do danych bardziej szczegółowych o poszczególnych antenatach, które zapewne będą mogły bardziej pomóc w identyfikacji, ale chwilowo jeszcze nie są one aktywne. Znajdą się tam m.in. informacje o współmałżonkach, miejscach urodzin, śmierci, ślubów itp., które nie mogły się zmieścić w samych tabelach.
Strony otwarte są dla wszystkich gałęzi, które zechcą przesłać posiadane przez siebie informacje. Prosimy oczywiście sprawdzać najpierw, czy dane z gałęzi już umieszczonych na tych stronach nie mogą w jakiś sposób pasować do historii własnej gałęzi. Dane umieszczone w tabelach nie są z pewnością kompletne, jak również mogą być w nich pewne nieścisłości, więc porównując proszę o tym pamiętać i zwracać uwagę na każdą ewentualną zbieżność. Wszelkie sugestie, pytania, a przede wszystkim informacje proszę przesyłać na adres wfran@arcana.com.pl.
Prosimy wszystkich noszących to nazwisko o kontakt i pomoc w uzupełnianiu i rozszerzaniu danych. Nawet jeśli nie pasjonują Was szczególnie zagadnienia historyczne, pomóżcie innym w odszukaniu własnych korzeni. Każda informacja o każdej gałęzi może okazać się cenna, może choćby sugerować kierunki migracji, których znajomość może znacznie pomóc w poszukiwaniach.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Proszę zaglądać od czasu do czasu na te strony, ponieważ badania i poszukiwania trwają, a ich wyniki są sukcesywnie uwzględniane i uzupełniane. Prawdę mówiąc materiały dopływają szybciej, niż się da je odnotować na stronach, więc nawet jesli nie znajdzie się na tych stronach odpowiedź na jakieś pytanie, to proszę mi je zadać mailem, bo być może już znam na nie odpowiedź lub też na podstawie posiadanych informacji mogę chociaż poddać jakąś ścieżkę poszukiwań. Np. na wprowadzenie czeka wiele fragmentów drzew genealogicznych róznych gałęzi Frankiewiczów, pochodzących od szeregu kontaktujących się ze mną do tej pory.Witold Frankiewicz